Medical Palace Kayseri Özel Hastane
telefon

İKİNCİ HAYATINI YAŞIYOR

HABERLER

İKİNCİ HAYATINI YAŞIYOR

İKİNCİ HAYATINI YAŞIYOR!
Medical Palace Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi sorumlusu Prof. Dr. Faruk Cingöz, 67 yaşında kalbi duran kadın hastayı hayata döndürdü. Esmik Korkut isimli hasta şimdi ikinci bir hayatı yaşamaya başladığını söyledi.
 Kalbi duran 67 yaşındaki Esmik Korkut Medical Palace hastanesi’nde görevli Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Faruk Cingöz ve ekibi tarafından yeniden hayata döndürüldü. Cingöz, ameliyatla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, “Bu yaşa, bu kadar ciddi problemlerle ulaşması ve hastanın yaşaması mucize” diye konuştu.
Ameliyatla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Faruk Cingöz; “Bu hastamız 67 yaşında ve 5 doğum yapmış bir bayan. 20 yıldır böbrek yetmezliğine bağlı diyaliz gören bir hasta. Fakat içerisindeki hastalığı ve ciddiyetini bilmiyor, göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı ile uzun süre yaşıyor. Ta ki kalbi duruncaya kadar. Kalbi durduktan sonra tekrar hayata döndürülüyor. Kalpten çıkan ana damarın başındaki  aort kapakta ciddi darlık (120 mmHg, gradient)  mevcuttu. Yine göğüs aortasında çok ciddi bir darlık (koarktasyon, 114 mmHg, gradient) vardı. İki tane büyük tıkanıklık ile hasta 67 yaşına kadar yaşıyor. Tam hayatını kaybetmek üzereyken kalp damar problemini ortaya çıkardık.
Kalp ciddi şekilde hasarlı ve performansı yüzde 20 idi. Kalp kasında üçte iki oranında ciddi çalışma zaafiyeti vardı. Aort kapakta mikropların yerleştiği vejetasyonlar ve yoğun kireçlenme farkettik. Aort koarktasyonu doğumdan itibaren olan bir hastalık, hastanın kollarına ve başına bol miktarda kan giderken, darlığın alt tarafı olan karın ve bacaklarına az kan gidiyordu. Tansiyon yüksekliği tedavisi alan böbreklerinin beslenmesi bozulmasıyla birlikte diyalize başlıyor. Ayrıca aort kapaktaki kireçler sol kulakçık ile sol karıncık arasındaki mitral kapağa kadar uzanmış hasar oluşturmuştu. Yine yıllarca kalbin hemen önünde aort kapağın üst kısmındaki aort kısmı genişlemiş balonlaşmıştı. Böyle bakınca ameliyat çok yüksek riskli idi. Bizim kalp ameliyatlarında bir takım skorlarımız var. Hastayı skor sistemine koyduğumuz zaman kırmızı ibreleri gördük. Hastamızı 25 Mayıs 2017 tarihinde gerekli bütün hazırlıkları yaparak buna uzun süreli yaşam ünitesi kurulması dahil, ameliyata aldık. Ameliyat 7 saat sürdü. Ameliyatta önce sağ köprücük altı atardamarından, sağ kasık atardamarına 70 cm uzunluğunda greft koyduk. Bu yaşam ünitesine bağladığımızda göğüs aortasının darlık yerinin altındaki karın organlarının, bağırsakların, ayakların beslenmesi için gerekli idi. Daha sonra göğsü açarak aort kapağı protez kapakla değiştirdik. Kapakçığın açıklığı 0.5 cm civarında idi. Yani bir kuşgözü kadardı. Mitral kapaktaki kireçler temizlenerek, tamir edildi. Aortada ki genişleme yapay greftle boğularak küçültüldü. Yani 4 farklı ameliyatı tek seansta tamamladık. Ameliyattan hastayı kalp güçlendirici ilaçlarla yoğun bakıma aldık. 10 günlük sıkı bir yoğun bakım döneminde sonra servise çıkardık” dedi.
Dr.Cingöz; bu yaşa kadar, bu hastalıklarla gelen hastamızın yaşaması mucize olduğu gibi, yapılan çok ağır ameliyatlara iyi cevap vermiş olması ve yaşaması da ayrı bir mucizedir. Ayrıca bu tıp vakalar tıp literatüründe çok nadirdir. Esmik hanım bana ve ameliyat ekibime yaşama azminin ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmış, bu yüksek riskli hastalara müdahale etmemiz konusunda bizim tekrar güven tazelememize neden olmuştur. Kendisine sağlıklı günler dileriz dedi.
Zor bir ameliyat geçirdiğini söyleyen Esmik Korkut, “Zor bir ameliyattan sonra şu anda çok iyiyim. Emeği geçen doktoruma ve ekibine, kendine yardımcı olan tüm hastane personeline teşekkür ediyorum” diye konuştu.
http://www.kanal38.com/haber_2437_ikinci-hayatini-yasiyor.html

 

 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Uzm. Dr. Nebahat KARAKUŞ

Uzm. Dr. Nebahat KARAKUŞ
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

DEVAMI

PROF. DR. İSMAİL KÜLAHLI

Kulak Burun Boğaz 
Prof Dr. İsmail KÜLAHLI 
Hasta Kabulüne Başlamıştır.

DEVAMI

DOÇ. DR. HAKAN BÜYÜKOĞLAN

Göğüs Hastalıkları 
Doç. Dr. Hakan BÜYÜKOĞLAN
Hasta Kabulüne Başlamıştır.

DEVAMI

Doç. Dr. Cüneyt GÖÇMEZ

Beyin-Sinir Cerrahisi 
Doç. Dr. Cüneyt Göçmez 
Hasta Kabulüne Başlamıştır.

DEVAMI

Yönetim Kurulu Başkanımız

baskan
Op. Dr. Ayhan GÜLTEKİN
Yönetim Kurulu Başkanı

DOKTORLARIMIZ

HARİTADA HASTANEMİZ

FOTO GALERİ

  • ODALARIMIZ
  • Basından
  • Sağlık Bakanlığı
  • YENİ ODALARIMIZ

Etkinlik Takvimi